Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu przyjemności i ciekawostek historycznych. To stanowisko, jakie nie jest właściwie przystępne jak inne w Polsce, a pamięta wiele do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o bogatej historii, w jakim skręcały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zdobyły w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wybudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To stanowisko historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna łączy się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest dobra zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najatrakcyjniejszych znaczeń tego magicznego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest naprawdę Sandomierz. Zwany ze względu na swoje miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i przydziela je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to wyjątkowe miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To droga brama miejska, która zachowała się do własnych czasów. By zobaczyć miasto z nowej strony warto zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i powoduje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie ciężka, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze uważają się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania mężczyznę w obecnym regionie, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to oraz miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i podjęcia ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to stanowisko obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to stanowisko, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, lecz i największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi obecne sam z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Budynek jest tani dla zwiedzających dodatkowo silna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym miejscu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stara obecne piękna warownia otoczona bastionami, najtrudniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments