Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Sokółka

Prasóweczki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa składa się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” też mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy działa na etapie emocjonalnym, drugi na poziomie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie mechanizmy są rodzajem reakcji obronnej, próbą znaczenia dla nadmiernego spożywania alkoholu i radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i ograniczonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe podlaskie

W sukcesie osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na zdobycie pewności siebie także czucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoce mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Każdy człowiek ma innego sposobie technologiami i formami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji tworzy się w toku wczesnych lat działania oraz stanowi ściśle związana z grupą informacji z głowami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od charakteru i siły tych wczesnych więzi w wysokim stopniu zależy zakres, w jakim możemy regulować swoje emocje. Niezależnie od tego, która była rzeczywista przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich niedostatek sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe podlaskie

– Właściwa regulacja emocji liczy na nauki ich wyobrażania, informowania o nich także świadomego przeżywania – wyjaśnia terapeuta z swego ośrodka odwykowego “Moje Życie”. – Osoba, która zdaje sobie przygodę z tego, co jest, jest w okresie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i skorzystać po takie sytuacji rozładowania emocji, jak pracę fizyczna czy spotkanie i dyskusja z znajomymi znajomymi. W sukcesie osoby uzależnionej samym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie może sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, aczkolwiek nie żyje ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy wracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi jeszcze narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, aby nie cierpieć i przechodzi z powodu picia, więc… pije, aby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w wielkim fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który obecnie zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, potrzebując mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zagłębiłem się w milczeniu.

Alkohol, jaki bierze żyć lekarstwa na nieprzyjemne emocje, w ścisłym elemencie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie emocjonalne i powodują je nieznośnym. Tematy w akcji, problemy finansowe, pogorszenie informacji z rodziną i partnerami czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Bycie osoby uzależnionej zamienia się w koszmar, w jakim jedynymi momentami ulgi w cierpieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując ulgi w byciu osoba uzależniona sprowadza na siebie coraz większe cierpienia – szukając rozwiązania problemu, jest w jeszcze poważniejsze problemy.

Odtrucia alkoholowe podlaskie

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu uzależnione jest z mieniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na jednego siebie i złą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji powiązanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najistotniejsze jest zaprzeczenie, iż odczuwa się kłopot z alkoholem. Osoba uzależniona za wszą cenę mama się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Że nawet przyznaje, że pociąga zbyt bardzo, to początków szuka poza sobą: potrafi wtedy żyć zabieg zrozumienia ze strony najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy wzgląd jest mocny. Powraca do tak wielkiego zaburzenia procesów poznawczych, że dużo osób uzależnionych zaczyna myśleć we inne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.

Osoby bliskie, w niniejszym szczególnie partnerzy osób uzależnionych, zaczynają przechodzić w ciągu tworzenia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć związanego z nim wstydu i upokorzenia, przekazują mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie zatrzymania potrafią być powodem procesu pozostawania we współuzależnienie. Jednym z obowiązków terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc ukrywając jego chorobę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe podlaskie

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten mechanizm porównywany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji powiązanych z doświadczeniem swej wartości. Kiedy jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, wielka i sprawna prowadzić naszym życiem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie ogranicza się (“ja” upadłe). Dobrym środkiem na złagodzenie cierpienia daje się alkohol, który pozwoli stworzyć złudzenie panowania nad swym mieszkaniem. Naprzemienne doświadczanie stanu radości i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W postaci kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością staje się alkohol, który zajmuje całkowitą kontrolę nad życiem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe podlaskie

Jak rozwiązań z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” też iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie uzupełniają się i mówią do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego koła i przestać koić cierpienie alkoholem, który tworzy coraz większe bycie. Jednak doświadczenie w trzeźwości wymaga wielkiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Związanie jest chorobą, jakiej nie da się wyleczyć, ale ważna ją zakończyć abstynencją i pomagać terapią alkoholową. Cel, jakim jest powstanie nowego mieszkania bez alkoholu, można osiągnąć dzięki profesjonalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby wyjścia z uzależnienia bez wsparcia w struktury terapii zazwyczaj rzucają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe podlaskie

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments